NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu realizowany będzie przez gminę właściwą dla realizowanej inwestycji przed rozpoczęciem robót budowlanych.
Kryteria pierwszeństwa naboru określone zostaną przez radę gminy i ogłoszone w biuletynie informacji publicznej. O aktywnych naborach informować będziemy również na naszej stronie internetowej.
Po rozpatrzeniu wniosków stworzona zostanie tzw. „lista najemców”. Następnie, przed rozpoczęciem robót budowlanych, mieszkańcy zaproszeni zostaną do zawarcia umów rezerwacyjnych oraz wniesienia cegiełki do budowy swojego mieszkania w postaci tzw. „partycypacji mieszkańca w kosztach budowy” (wkład własny).
W międzyczasie prowadzona będzie realizacja inwestycji.
Po zakończeniu inwestycji zawarte zostaną z mieszkańcami umowy najmu instytucjonalnego. Odbierz klucze i stwórz swój nowy dom!
– posiadanie zdolności czynszowej (możliwość regularnego opłacania czynszu),
– brak posiadania prawa do lokalu mieszkalnego na terenie danej miejscowości
-dochody nieprzekraczające określonego progu.
Szczegółowe kryteria każdorazowo będą publikowane w trakcie trwania naboru najemców w każdej gminie.
Partycypacja jest wkładem finansowym w budowę mieszkania, który daje prawo do wynajęcia lokalu z zasobów SIM KZN Łużyce sp. z o.o.. Partycypacja jest konieczna i obligatoryjna, aby dokonać późniejszego wykupu mieszkania. Twój wkład własny (tzw. partycypacja) to depozyt.
Po przeprowadzonym naborze wniosków i otrzymaniu pozytywnej decyzji następuje podpisanie umowy partycypacyjnej w której określane są m.in. kwota partycypacji i zasady jej płatności. W umowie partycypacji określa się lokal mieszkalny, który ma być przedmiotem umowy najmu.
Tak, kwota partycypacji zwracana jest najemcy w przypadku rezygnacji z najmu lokalu. W przypadku zakończenia umowy najmu partycypacja jest zwracana i waloryzowana.
Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wzięcia udziału w naborze są:
-wniosek,
-deklaracja o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na jednego członka gospodarstwa domowego za poprzedni rok,
-oświadczenie o braku tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej miejscowości.
Ustalenie przez gminę dodatkowych kryteriów pierwszeństwa sprawi, że trzeba będzie przedstawić dokumenty potwierdzające ich spełnienie.
Własność lokalu wybudowanego przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego lub kredytu z BGK – zgodnie z dyspozycją art. 33 f. ustawy Społeczne formy rozwoju mieszkalnictwa może nastąpić nie wcześniej jak przed upływem 15 lat.
Lokale będą wyposażone ,, pod klucz’’. W szczególności będą posiadać: powłoki malarskie ścian i sufitów, okładziny podłogowe we wszystkich pomieszczeniach, okładziny ścian w łazienkach i kuchniach – strefy mokre/wilgotne, wewnętrzną stolarkę drzwiową, oznaczenie mieszkań, wannę lub kabinę natryskową wraz z baterią, umywalkę wraz z baterią, miskę ustępową, kuchenkę z piekarnikiem (gazową lub elektryczną). zlewozmywak z baterią,
oświetlenie.
Na terenie nieruchomości będą zlokalizowane parkingi dla mieszkańców. Mieszkania ramach programu SIM nie będą wyposażone w meble.
– wkład własny w postaci partycypacji w wysokości od 10% do 30%,
– wpłata kaucji w wysokości maksymalnie dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal mieszkalny.
Po podpisaniu umowy najmu – najemca zobowiązany jest do comiesięcznej zapłaty czynszu oraz rozliczania się wg liczników za zużyte media.